Talent nerozhoduje

Autor: Ľudmila Kostelníková | 10.8.2013 o 14:49 | (upravené 11.8.2013 o 14:25) Karma článku: 4,45 | Prečítané:  278x

Nedávno sa mi do rúk dostala kniha, ktorá zmenila celé moje doterajšie zmýšľanie o úspešných ľuďoch. Volá sa Talent nerozhoduje a napísal ju uznávaný redaktor amerického časopisu Fortune. Geoff Colvin, jeden z najrešpektovanejších žurnalistov USA, v nej veľmi jasne a zrozumiteľne dáva odpoveď na otázku: Čo stojí za úspechom popredných športovcov, umelcov, skladateľov, či spisovateľov? Prečo by ste nemohli písať eseje ako Benjamin Franklin alebo hrať rovnocennú partiu s Tigerom Woodsom? Odpoveď ťa možno prekvapí. Nie, nie je to o talente. Tajomstvom úspechu je premyslené cvičenie.

 zaciatocnici.sk

Čo je a čo nie je premyslené cvičenie?

Keď sa povie tréning, každému z nás sa vybaví približne podobný obraz. Lenže pozor – náš „tréning“ sa ani zďaleka nepodobá konceptu premysleného cvičenia tak, ako ho využívajú najlepší športovci či umelci planéty. Ponúkam ti pár jednoduchých  pravidiel premysleného cvičenia. Najčastejšie ich vídať v hudbe a športe, ale môžeš ich využiť prakticky v ktorejkoľvek oblasti, v ktorej chceš byť vážne dobrý:

Je určený predovšetkým na zlepšenie výkonu

Nikdy nepodceňuj rolu učiteľa v procese tvojho rastu. Nemyslím práve na angličtinárku či matikára. Ale uvedom si, že sa nemôžeš stať výnimočne dobrým, ak ti k tomu aspoň zo začiatku nepomáha niekto skúsenejší. Výhodou kouča je to, že ťa môže vidieť z iného uhla –tak, ako sám seba (pr.  pri hre) vidieť nemôžeš. Doslova.

Dá sa mnohokrát opakovať.

Hovorí sa, že opakovanie je matkou múdrosti. Omyl. Opakovanie konkrétneho detailu znova a znova, až kým ho nedotiahnem do dokonalosti – TO je skutočnou matkou múdrosti.

Ted Williams, najlepší baseballový pálkar,  trénoval odpal tak dlho, až kým mu netiekla z rúk krv.

Pete Maravich, ktorého rekordy v basketbale 30 rokov nikto neprekonal, zase prichádzal do telocvične, keď sa ráno otvárala, a strieľal na kôš tak dlho, kým ju nezavreli.

Tip: Vyber si vo svojej oblasti záujmu detail, ktorý obrúsiš do dokonalosti. Dvojtakt, odpal, úsek skladby, písanie nejakého žánru...čokoľvek.

Spätná väzba je neustále dostupná.

Pri väčšine činnosti je pomerne jednoduché ju získať. Môže ti ju poskytnúť tvoj kouč, spoluhráči, rodina, alebo dokonca diváci.

Tip: Nájdi si priateľov, ktorí ti povedia pravdu, hoci by to bola kritika. Samé chvály síce potešia, ale nikam ťa neposunú.

Je extrémne duševne náročné.

Väčšina z nás je presvedčená o tom, že ak si 3rát do týždňa na hodinku zahrá tenis, „trénuje“. Premyslené cvičenie je však omnoho náročnejšie. Ak sa chceš stať maestrom vo svojom odbore, neustále budeš hľadať tie časti výkonu, ktoré sú neuspokojivé. Tá snaha zlepšiť ich vystavuje duševné schopnosti enormnému náporu.

Tip: Limit pre premyslené cvičenie je 4 až 5 hodín denne, rozdelených na bloky o dĺžke max. 60-90 min. Závisí to samozrejme od vašich možností a túžby J

Nie je to veľmi zábavné.

Možno si si pomyslel: Tak toto je zaručene recept, ako sa nebaviť. A máš aj pravdu. Umelca baví hrať skladby, ktoré má dobre nacvičené. Baví ťa počítať príklady, u ktorých si pochopil postup. Lenže v premyslenom cvičení ide o presný opak. Namiesto toho, aby sme si opakovali úkony, ktoré nám idú, vytrvalo sa snažíme nájsť svoje slabé stránky. Potom sa tým nepríjemným a zložitým činnostiam, vďaka ktorým sa zlepšíme, venujeme stále dokola.

Proces opakujeme až do úplného duševného vyčerpania. Preto sa tak málo ľudí dostane na vrchol svojho potenciálu. Pretože nie sú ochotní zaplatiť cenu za úspech.

Pretože TALENT NEROZHODUJE.

 

Zdroj: Talent is overrated

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?