Recept na úspech? Sebadisciplína!

Autor: Ľudmila Kostelníková | 6.8.2013 o 21:43 | (upravené 6.8.2013 o 21:57) Karma článku: 5,13 | Prečítané:  566x

Zdá sa ti, že staré dobré  časy už pominuli a dnes by  si mal byť rád, že si vôbec nájdeš nejakú prácu? Budem rád, ak vôbec dokončím školu, nieto ešte nejaké ciele, hovoríš si.  Dovoľ mi však ozrejmiť ti jednu vec - žijeme v najlepších časoch, akých by sme mohli kedy žiť. Okolo teba je toľko príležitostí a možností, ako dosiahnuť úspech v akejkoľvek oblasti, ktorá ťa baví, že by si asi len ťažko našiel niečo viac v akomkoľvek inom období v dejinách. Nie je to úžasné?

 www.jobjasoos.com

Ale hoci si môžeš stanoviť akýkoľvek cieľ, napriek všetkým príležitostiam, ktoré ti svet ponúka, ho s najväčšou pravdepodobnosťou nedosiahneš. Drvivá väčšina ľudí ho totiž nedosiahne nikdy. Naopak, vzdajú to v polovici cesty alebo rovno na začiatku. Je tu jedna špeciálna vlastnosť, bez ktorej sa jednoducho v dosahovaní vlastných cieľov nepohneš. Môžeš pokojne ďalej čítať tisíce motivačných článkov, kníh o personálnom rozvoji alebo nadšene počúvať prednášky svetových spíkrov, ale pokiaľ ti chýba táto vlastnosť, ďaleko nezájdeš. Je dokonca tak dôležitá, že bez nej bude pre teba pravdepodobne nemožné niekedy dosiahnuť to, čoho si tam vnútri schopný.

Personálny manažment a sebadisciplína

NO, hovorím o sebadisciplíne. Všetky úspešné ženy a muži sú vysoko disciplinovaní v oblasti/práci, ktorá je pre nich dôležitá. Všetky neúspešné ženy a muži sú nedisciplinovaní v oblasti/práci, ktorá je pre nich dôležitá. Je to až príliš jednoduché. Pokiaľ chceš dosiahnuť rovnaké výsledky, buď rovnako disciplinovaný.

Ale v čom  spočíva?

Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že budovanie sebadisciplíny je azda najväčšou výzvou, aká pred tebou v súčasnosti stojí. Nie, nie je to nič pre rozmaznaných. Nie je to nič pre pohodlných. Je to boj v tvojom vnútri - medzi tvojím prvým JA, ktoré si prirodzene vyberá cestu najmenšieho odporu, a tvojím druhým JA, ktoré sa ho snaží, často bezvýsledne, prekričať. Poznáš ten pocit, ako keď bežíš do kopca, tvoje telo kričí DOSŤ! ale TY ho donútiš aj napriek bolesti a vyčerpaniu vyjsť až na vrchol?  Tam, kde vypovedá službu telo, preberá riadenie psychika. Pokiaľ ju nemáš poriadne vytrénovanú, zlyhá v okamihu, keď telo rezignuje.

Každému veľkému úspechu v živote predchádza dlhé obdobie úsilia, odriekania zameraného na jediný cieľ, ten najdôležitejší. Viac sa o tom dozvieš v parádnej knihe Talent nerozhoduje (odkaz: http://www.martinus.sk/?uItem=94808). Byť sebadisciplinovaný znamená neúnavne pracovať, kým ho kompletne nesplníš. Ak mi neveríš, len sa pozri do histórie. Dosiahnutie niečoho trvácneho alebo dokonca hodného medaily sa ešte nikdy v dejinách nezaobišlo bez dlhých hodín, týždňov, či dokonca rokov tvrdej práce.

No dobre, OK. povieš si, ale ja ju v sebe proste nemám. Čo teraz? Je to celé zle?

Vôbec nie! Nikto sa nerodí s čo i len štipkou sebadisciplíny. Sčasti ťa k tomu síce môžu viesť rodičia, ale nakoniec aj tak iba ty sám rozhoduješ o tom, do akej miery a či vôbec vytrénuješ túto rozhodujúcu vlastnosť. Našťastie, môžeš ju cvičiť znova a znova...a znova. Až pokiaľ sa pre teba nestane zvykom. Makaj na nej, kým ti nevojde do kostí.

Sebadisciplína je kľúčom  úspechu. Ak ju vytrénuješ do podoby, akú si teraz nevieš ani predstaviť, garantujem ti, že budeš schopný prekonať rôzne prekážky  a zdolať také ciele, na aké teraz ani netrúfaš pomyslieť.

 

Zdroj:  briantracy.com

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?