Minimalisti: Hrozí konzumnej spoločnosti zánik?

Autor: Ľudmila Kostelníková | 3.6.2013 o 22:04 | (upravené 4.6.2013 o 0:38) Karma článku: 3,17 | Prečítané:  901x

V poslednej dobe sa nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku začína rozmáhať nový životný štýl. Architektúra. Móda. Bývanie. Oblečenie. Financie. Nielen všade tam sa dá uplatniť tento čoraz populárnejší smer. Budeme svedkami prerodu súčasnej konzumnej spoločnosti na minimalistickú?

V jednoduchosti je krása. O bývaní to platí dvojnásobne.V jednoduchosti je krása. O bývaní to platí dvojnásobne.https://www.google.com/search?q=minimalism&bav=on.2,or.r_cp.r_qf

 

Čo je to minimalizmus?

Je to spôsob života, ktorého hlavným cieľom je ZJEDNODUŠOVAŤ. Zbaviť sa všetkých tých nepotrebných vecí, ktoré mi zbytočne zaberajú priestor. Do tejto kategórie spadajú zaprášené krabice  s nepísanou nálepkou „raz sa to zíde", nikdy neprečítané knihy typu „ak budem mať raz čas, prečítam si to", gýčové sošky a aj ten bordel v hornej zásuvke. Minimalisti si ponechávajú len to, čo skutočne potrebujú. Výsledkom je spokojnejší, a hlavne pokojnejší  život.

Ak si uvedomíme, že v súčasnosti panuje vo svete úplne odlišný štýl myslenia, a kam tento neustále sa zvyšujúci konzum západného sveta speje, pochopíme, čo sa tu deje. História sa opakuje. Nový smer sa vysmeje tomu predošlému. Vážení, toto je vzbura proti prehnanej spotrebe západného sveta. Minimalizmus.

Aké sú výhody minimalizmu?

Menej vecí znamená menej upratovania. Menej upratovania predstavuje viac času pre seba, rodinu, priateľov. Samozrejme, udržiavať čistotu a poriadok je viac ako potrebné nielen z fyzického, ale aj psychického hľadiska. Ale ak je môj osobný priestor  príliš zaplnený, nastáva obrat. Už to nie som ja, kto veci vlastní.  Veci už totiž dávno vlastnia mňa.  A ďalšie výhody? V prvom rade ušetríte. Budete psychicky vyrovnanejší. Podstatne ľahšie nájdete stratené veci. Budete sa zdravšie stravovať -sladkosti sú predsa zbytočné J Minimalizmus však nie je žiadna exaktná veda. Každý ho môže praktizovať inak. Svojim spôsobom. Základné princípy sú totiž jednoduché. A o tom minimalizmus v podstate je. Je o zjednodušovaní.

Žije vôbec dnes niekto takýmto životným štýlom?

Áno. A čoraz viac. Minimalisti majú vlastné blogy venujúce sa výlučne postupnej zmeny z prehnane konzumného človeka na jedinca, ktorému viac záleží na vzťahoch a žití, ako na veciach. A príklad uvádzam linky na niektoré z nich:

Môj rovesník Martin Mrva a jeho blog o tom, ako žiť jednoducho: www.minimalista.sk

Freelancer Tomáš Mitana o svojom „hobby":  http://blog.tomasmitana.sk/zjednodusovanie-zivota/

Sympatický Colin Wright a jeho inšpirujúci Exile lifestyle: http://exilelifestyle.com/55/

„Možno že nepotrebuješ vlastniť všetky tie veci"- táto veta mu zmenila žvot:http://www.becomingminimalist.com/

Má tento blog zmysel? 2 milióny čiateľov už pozná odpoveď:http://www.theminimalists.com/

Spotreba je pre človeka odjakživa prirodzená a nevidím na nej nič zlé. Ak sa však prekročí istá hranica, sluha sa zrazu stáva pánom a rukojemníkmi sa stane nielen samotná osoba, ale aj zúbožená príroda, torá si vyberá svoju daň. Minimalistický životný štýl je riešením z tohto začarovaného kruhu.

Ktorej veci sa dnes môžete zbaviť vy?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?