Prečo by si nemal odísť zo Slovenska

Autor: Ľudmila Kostelníková | 5.5.2013 o 23:49 | (upravené 6.5.2013 o 15:24) Karma článku: 6,23 | Prečítané:  292x

Táto krajina ide akosi dole vodou. Nezamestnaní sa medzi nami objavujú ako huby po daždi. Tisíce Slovákov študuje v Brne. A možno ešte viac ich "utieklo" z tohto skorumpovaného štátu na divoký západ, či studený sever. Kamkoľvek - len nezostať TU.

Máš pocit, že to tu ide dolu vodou? Naber skúsenosti v zahraničí a vráť sa to zmeniť!Máš pocit, že to tu ide dolu vodou? Naber skúsenosti v zahraničí a vráť sa to zmeniť!www.mladiinfo.sk

Prečo sa to deje? Mladí majú pocit, že nemajú priestor na to stať sa Niekým. Nevidia možnosti. Politikom na ich situácii poväčšine nezáleží. Nečudujem sa ich pocitu, že ak sa nepostavia na nohy niekde mimo tejto klietky, tak tu skysnú a nekôr už nebudú mať chuť ani odvahu. Nie každý však na týchto mladých ľudí zanevrel. Poznám ľudí, ktorí sa tomuto trendu prirodzene vzopreli. Predstavujú revolúciu v tomto režime plnom kritiky. Pomáhajú mladým rásť, vzdelávať sa, informujú ich o možnostiach, ktoré tu sú, len musia nasadiť iné okuliare. Jednými z nich je aj organizácia Mladiinfo.

 

Na chate z výšky sme sa spoznali aj s jedným chalanom. Ide o  gymnazistu - maturanta. Doslova ma šokoval tým, čo povedal: "Budem považovať za svoje najväčšie zlyhanie, ak zostanem na Slovensku. Určite chcem ísť preč. Nechcem tu viac zostať." Silné slová. Aj keď takýto názor má niečo do seba, netrúfam si povedať to isté. Milujem túto krajinu, prírodu, hory, ľudí, rodinu, Košice...práve preto mám chuť rásť, vzdelávať sa a cibriť, aby som raz mohla tomuto štátu aspoň trochu pomôcť. Možno ho nezachánim z priepasti, ale aspoň môžem zmierniť pád. A ak sa spojíme viacerí, možeme možno aj ten pád zmeniť na štart raketoplánu. Preto som sa v posledných dňoch obkolesila tými správnymi ľuďmi, ktorých viac nebaví len sedieť v ošúchanom kresle čumiac do bedne na večerné správy a nadávajúc na celý vesmír. Ide o osobnosti, ktoré majú podľa môjho názoru obrovský potenciál svojim entuziazmom, optimizmom a víziami nakaziť celú spoločnosť. Na webe som sa takto preklikala aj k Mladiinfo. Už samotný názov značí, že táto organizácia sa zameriava predovšetkým na mladých ľudí a informuje ich o množstve príležitostí, ktoré sa im ponúkajú priam na zlatom podnose, stačí len prísť a načiahnuť ruku. A keďže mnohí ani len netušia, že taký koktail namiešaný zo študijných pobytov, letných univerzít, mládežníckych výmen či rozvojových programov vôbec existuje, Mladiinfo jeho zloženie hlasno kričí do sveta. A je len na vás, či využijete príležitosti, ktoré sa vám takmer samy núkajú.

 

Mladiinfo je okrem iného hlavne vysielajúcou organizáciou pre Slovákov v rámci Európskej dobrovoľníckej služby (EVS), počas ktorej môžu mladí Európania stráviť 1-12 mesiacov v inej európskej krajine. Okrem toho, že mladý človek počas EVSky pomáha miestnej komunite vo vopred známej oblasti či téme, preniká pod kožu danej kultúre a postupne si osvojuje ich zvyky a obyčaje. Začína rozumieť tomu, čo možno až doteraz považoval za cudzie, či dokonca neprípustné. Výhodou tohto programu je takmer úplné pokrytie nákladov spojených s pobytom. Program je financovaný zo zdrojov Európskej Únie.

 

Ak aj ty patríš medzi tých, ktorí by si najradšej hneď teraz zbalili kufor a vzlietli hocikam, hlavne niekam za hranice, mám pre teba návrh. Chceš odísť? Pobaľ sa a choď. Ale nie zbierať jahody do Anglicka alebo šklbať kurčatá do Nemecka. Radšej investuj svoj čas do pomoci ľuďom, či prírode v cudzej krajine, ktorú si vyberieš, pracuj na projekte, ktorý ťa zaujme.  Ako príklad uvediem jedného chalana z Litvy, volá sa Thomas, ktorý mi raz v Bodrume na jednej párty rozprával, ako počas dvoch mesiacov na Európskej dobrovoľníckej službe v Nórsku trávil 5 hodín denne tým, že pomáhal malým korytnačkám dostať sa z pláže bezpečne do mora. To isté možno čaká aj na vás. A Mladiinfo ti môže pomôcť.

 

Ale potom sa vráť domov. Všetko, čo sa za hranicami naučíš, zažiješ, prines sem a využi to v prospech tvojho okolia. Tejto krajiny. Potrebuje ťa.

 

"Nie sme zodpovední iba za to, čo robíme, ale aj za to, čo nerobíme."(Moliére)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?