Animátori o táboroch - aké sú plusy a mínusy?

Autor: Ľudmila Kostelníková | 15.8.2012 o 14:46 | (upravené 15.8.2012 o 14:56) Karma článku: 3,77 | Prečítané:  621x

Mnohí z vás majú na leto 2012  už teraz spomienky, ktoré zostanú zachované na fotografiách či videách. Ale čo tak využiť posledné prázdninové týždne a vrátiť sa aspoň na zopár dní do čias „bezstarostných hier“ ? Vychutnajte si nočnú hru, mečovú vojnu, osviežte sa vodnými balónmi. Zábava je garantovaná. Reč je o animátorstve na detských táboroch.

Aj takto môžu vyzerať animátori po balónovej vojne...Aj takto môžu vyzerať animátori po balónovej vojne...

Aj keď neexistujú relevantné výskumy, ktoré by potvrdili či vyvrátili pozitívny účinok táborov pre deti - prax vraví jednoznačne, že chlapci a dievčatá sa aj práve vďaka takýmto niekoľkodňovým pobytom v cudzom prostredí stávajú samostatnejšími, zrelšími,  v skupinkách sa učia navzájom spolupracovať, vytvárajú si nové priateľstvá , ale hlavne sa interakciou s novým prostredím a zážitkami posúvajú osobnostne ďalej. Ale čo tí, ktorí to celé pripravujú? Čo tí, ktorí sa nezastavia ani počas voľna pre deti, neustále makajú kdesi v zákulisí, a väčšina z nich na takom tábore môže o dlhom spánku len snívať? Ako je možné, že ich táto práca stále napÍňa a radi sa na miesto „večného detstva" stále vracajú? Tu sú názory niektorých z nich - animátorov kresťanských táborov:

 

Monika Frišničová (19): „Práca s deťmi veľmi napĺňa a povzbudzuje. Deti sú úprimné a veľmi milé... a aj keď ma zničia a po dlhom dni na tábore som unavená, odmenou mi je ich úsmev a šťastie na tvári."

Tomáš Kello (18): „Dôvod, prečo sa venujem animátorskej činnosti, siaha do môjho detstva, keď som bol sám účastníkom mnohých táborov. Tie boli pre mňa vždy synonymom úniku z reality, kde každý deň mal svoju pointu a nekončil za facebookom pri PC. Avšak neskôr som začal mať vlastné nápady a pohľad na takéto činorodé trávenie voľného času... ďalej zbožňujem prácu s deťmi, hlavne ak je výsledok viditeľný. Dnešná dobá má totiž značne zlý vplyv na mladšie generácie. A tábory (resp. organizovanú prácu s deťmi) považujem za jeden z najvhodnejších prostriedkov nápravy...zároveň mi to pomáha robiť lepším aj samého seba."

Viktória Žolnová (22): Animátorstvo ako také ma v mnohom posúva vpred, je to služba, pri ktorej môzem rozvíjať dary a talenty, ktoré mám, objavujem zároveň nové... pracovník s mládežou neraz prekračuje svoje hranice, „zdoláva vrchy" a pri každom zdolanom vrchu je posilnený....v tejto službe a nielen dávam,ale stonásobne viac dostávam."

Stanislav Bujda ,(25): „Animátorstvo je jedna z ciest, kedy človek prestáva myslieť na seba a myslí na tých druhých. Tým, že myslí na druhých, stáva sa jeho život krajší a naplnenejší... Okrem toho mi však dáva nové skúsenosti, viac kamarátov, veľa zábavy ako aj duchovné naplnenie."


Ak o dobrovoľníctve všeobecne platí, že ním človek nestráca, ale práve naopak, získa, tak o animátorstve to platí dvojnásobne. Nielenže vďaka vám zažijú deti neopakovateľné chvíle, na ktoré budú spomínať dlhé roky, ale aj vy si vychutnáte to pravé táborové dobrodružstvo. A kto z nás by sa nechcel aspoň na pár dní v roku vrátiť z „dospeláckej" reality do čias hier na námorníkov či pirátov, indiánov či vojakov, nekončiacej zábavy, smiechu, tanca, vankúšových bitiek či penových mečov?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?